The Isshinryu Hall Of Fame

Click here to edit subtitle

2013 Isshinryu Hall Of Fame Award Finalist

The Isshinryu Hall Of Fame Board Of Directors Are Proud To Announce The Award Finalists For This Year.

Young Female Karate Ka 12 & Under

Nimah Narinesingh-Smith-Traditional Okinawan Karate Institute

Katelyn Desmier-Family Self Defense Center

Maia Olsen- Rigby's Karate Academy

Emma Joy Webb-Cunningham Isshinryu Dojo

Caroline Lee-Apex Martial Arts


Young Male Karate Ka 12 & Under

Nicholas Olsen-Rigby's Karate Academy

Andrew Swanson-Family Self Defense Center

Josh O'Meara-Family Self Defense Center

Taj Patel- Andalusia Isshinryu Karate

Kasim Narinesigh-Smith-Traditional Okinawan Karate Institute


Young Female Karate Ka 13 to 17

C.J. Burnett-Karate Five Dojo

Maria Daly-Darlington Isshinryu Karate

Ryan Swanson-Family Self Defense Center

Daniell Dotson-Rigby's Karate Academy

Abigail O'Meara-Family Self Defense Center


Young Male Karate Ka 13 to 17

Jonathan Lehrfeld-Darlington Isshinryu Karate

Abhay Vora-Family Self Defense Center

Jackson Parker- Rigby's Karate Academy

Christian Padron-Cape Coral Isshinryu Karate Academy

Nicholas Harwood-Apex Martial Arts

 

Female Karate Ka

Stacy Strunk-Midwest School of Isshinryu

Krithika Swaminathan-Family Self Defense Center

Carin Boone-Charleston Isshinryu

Mary Holmes Norman-Traditional Okinawan Karate Institute

Liz Olsen-Rigby's Karate Academy


Male Karate Ka

Justin Andre-Charleston Isshinryu

Mark Swanson-Family Self Defense Center

Mike Tielleman-Rigby's Karate Academy

Aaron Carter-Lebanon Dojo

Nicholas Griffin-Apex Martial Arts


Female Instructor

Julie Gabbard-Jeremiah Center Martial Arts For The Heart

Chris Szelap-Family Self Defense Center

Terry Heise-Apex Martial Arts


Male Instructor

Roy Fowler-Detroit Martial Arts Institute

Josh Jessie-The Lebanon Dojo

Randy Fancher-Family Self Defense Center

Butch Mclaughlin-Apex Martial Arts

Melbert Lee Jr.-Karate 5 Dojo


Jr Female Competitor

Shaelyn Carroll- Family Self Defense Center

Taylor Ann Honeycutt-Honeycutt Dojo

Breanarose Kelly-Cape Coral Isshinryu karate academy

Kayla McLaughlin-Apex Martial Arts


Jr Male Competitor

Joshua Huang-Family Self Defense Center

Taj Patel-Andalusia Isshinryu Karate

D. J. Robertson-Honeycutt Dojo

Kaleb Johnson-Apex Martial Arts

Justin Lewis-Traditional Okinawan Karate Institute


Female Competitor

Britni Marinelli-Isshinryu Karate Academy

Liz Olsen-Rigby's Karate Academy

Leah Rigby-Rigby's Karate Academy

Sasha Pereira-Apex Martial Arts


Male Competitor

Mark Tomes-Cape Fear Isshin-Ryu

Mitchell Huang- Family Self Defense Center

Nick Arndt-Rigby's Karate Academy

Michael Tielleman-Rigby's Karate Academy

Harold Gibbs Jr-Detroit Martial Arts Institute


Dojo Of The Year

Charleston Isshinryu

Traditional Okinawan Karate Institute

Family Self Defense Center

Apex Martial Arts

The Lebanon Dojo


Sensei Of Sensei

Sensei Martin Gatlin-Ypsilanti Michigan

Sensei Brad Hatcher-Maryville Tennessee

Sensei Butch McLaughlin-Charlotte North Carolina


Spirit Of Isshinryu

Peter Keko-Kingston Tennessee

Butch McLaughlin-Charlotte North Carolina

Tim Grismer-Monroe North Carolina

Tony Williams-Lebanon Tennessee


Outstanding Contribution

Heather Swanson-Novi Michigan

Tanaz Naterwala-Novi Michigan

Karen Kobylanski-Summerville North Carolina

Rozlynne M. Reynolds-West Bloomfield Michigan

Renee Hunsaker-Huntersville North Carolina


Lifetime Achievement Award

Master Jeung Han Kim-Bradley Beach New Jersey


Induction Into The Isshinryu Hall Of Fame

M.L. Allen-Indianapolus Indiana

Dan Popp-Harrisburg Pennsylvania

Dan Harrison-Goodyear Arizona

Don Nash-Manchester New Jersey

Jerry Sullivan-Bulls Gap Tennessee

Lamon Kersey-Windsor Ontario Canada

Chuck Wallace-Bethel Park Pennsylvania