The Isshinryu Hall Of Fame

All Isshinryu Practitioners Building & Recognizing Master Tatsuo Shimabuku's Vision Together

2017 Isshinryu Hall Of Fame Award Finalist

The Isshinryu Hall of Fame Board of Directors 


are Proud to Announce the

 

2017 IHoF Finalists 


Winners will be announced at the 


Isshinryu Hall of Fame Awards Ceremony


Friday, July 21st, 2017


at the


Gatlinburg Convention Center


To make dinner reservations or register for the tournament


please click the button below

Young Female Karate Ka 12 & Under

Rowan Adomaitis - Family Self Defense Center (MI)
Shaelyn Carroll - Family Self Defense Center (MI)
Catalina Concha-Martinez - National Fitness Morristown (TN)
Jenna Heiser - NJ Martial Arts (NJ) WINNER
Angelique Louie - Rigby's Karate Academy (DE)

Young Male Karate Ka 12 & Under

Trevor Adomaitis - Family Self Defense Center (MI)
Ryan Conway - Delaware Bushido Academy (DE)
David Kraus, Jr - NJ Martial Arts Academy (NJ)
Taj Patel - Andalusia Isshinryu Karate (AL) WINNER
Landon Phelps - Okinawan Karate Clubs (MI)

Young Female Karate Ka 13 to 17

Samantha Agens - Black Dragon Karate Club, Inc (PA)
Jessica Johnsen - Ingram's Karate (FL) WINNER
Ashley Kraus - NJ Martial Arts (NJ)
Mindy Lunsford - Honeycutt School of Isshinryu (TN)
Rachel Rubin - Toshikai (ON)

Young Male Karate Ka 13 to 17 

Hayden Cogdell - Kelly's Heros (TN)
Michael Costigolia - Cape Fear Isshinryu (NC)
Anthony DeFeo - Family Self Defense Center (MI)
Grant Dennis -Texas Isshinryu Karate Kai (TX)
Matthew Todd Lewis - Three Rivers Isshinryu (NC) WINNER

Female Karate Ka

Elizabeth Arnold - Family Self Defense Center (MI)
Tina Kraus - NJ Martial Arts (NJ) WINNER
Shelby Laws - Eastern Shore Karate Academy (MD)
Mary Beth Simmelink - Three Rivers Isshinryu (NC)
Alice Webb - Cunningham's Isshinryu Karate (NC)

Male Karate Ka

Kyle Forrest - Kyle's Isshinryu Karate (NC)
Josh Lee - Cape Fear Isshinryu (NC)
Benjamin Aaron Moses - Traditional Okinawan Karate Institute (PA)
Lee Stafki - Texas Isshinryu Karate Kai (TX) WINNER
Scott Verhelle - Family Self Defense Center (MI)
 
Female Instructor

Elizabeth Arnold - Family Self Defense Center (MI)
Tina Palos - Texas Isshinryu Karate Kai (TX) WINNER
Angie Spencer - Spencer's Karate (VA)
Ryan Swanson - Family Self Defense Center (MI)
Chris Szelap - Family Self Defense Center (MI)

Male Instructor

Hans Grohmann - NJ Martial Arts (NJ) WINNER
Ted Lambert - Family Self Defense Center (MI)
Ryland Matthews, Jr - Three Rivers Isshinryu (NC)
Todd Mills - Pete Mills School of Isshinryu Karate (TN)
Mark Rudd - Andalusia Isshinryu Karate (AL)

Jr Female Competitor

Samantha Agens - Black Dragon Karate Club (PA)
Jordan Chapman - NJ Martial Arts (NJ)
Ameilia Chung - Family Self Defense Center (MI)
Nina Sayyarpour - Powers Martial Arts Academy (OH) WINNER
Anika Trotman - Ingram's Karate (FL)

Jr Male Competitor

Alex Lengyel - NJ Martial Arts Academy (NJ)
Edward Miller - NJ Martial Arts Academy (NJ) WINNER
Zachary Kilduff - Golden Rule Karate & Fitness (NJ)
Taj Patel - Andalusia Isshinryu Karate (AL)
D.J. Robertson - Honeycutt School of Isshinryu (TN)

Female Competitor

Carol Brown - Cape Fear Isshinryu (NC)
Savanna McDavid - Kelly's Heros (TN)
Leah Rigby - Rigby's Karate Academy (DE) WINNER
Victoria Paskiet - Paskiet Karate Academy (PA)
Kim Platt - NJ Martial Arts Academy (NJ)

Male Competitor

Elijah Bailey - NJ Martial Arts (NJ) WINNER
Douglas Honeycutt - Honeycutt School of Isshinryu
Ryan Horsey - Delaware Bushido Academy (DE)
Lee Sloan - Karate Five (TN)

Dojo of the Year

Art Palmers School of Isshinryu Karate (TN)
Family Self Defense Center (MI)
Honeycutt School of Isshinryu Karate
Okinawa Budo Kai (MI) WINNER
Rigby's Karate Academy (DE)

The Don Nagle Sensei of Sensei

Susan Baldassi - Toshikai Dojo (ON) WINNER
Kyle Forrest - Kyle's Isshinryu Academy (NC)
Brent Holland - Cape Fear Isshinryu (NC)
Maria Kristensen - Texas Isshinryu Karate Kai (TX)
Chris Szelap - Family Self Defense Center (MI)

The Harold Long Spirit of Isshinryu

Charles Agens - Black Dragon Karate Club (PA)
Susan Baldassi - Toshikai Dojo (ON)
Kelly Carmona - NJ Martial Arts (NJ) WINNER
Scott Fawcett - Tenchi Isshinryu Karate (NJ)
Leslie Kaiser - Detroit Martial Arts (MI)

The Steve Armstrong Outstanding Contribution To Isshinryu

Carol Brown - Cape Fear Isshinryu (NC) WINNER
Kimberlei Carroll - Family Self Defense Center (MI)
Christina Heiser - NJ Martial Arts (NJ)
Conell Loveless - Revolution Championship Martial Arts (MI)
Dell Norris - Jersey Judo Karate Academy (NJ)

The Harold Mitchum Humanitarian Award (Board Awarded)

Karate Five Dojo

The Tatsuo Shimabuku Lifetime Achievement Award (Board Awarded)

Tommy May

Induction Into The 2017 Isshinryu Hall Of Fame

Maria Kristensen 
John Myers
Art Palmer
Chuck Reynolds
Andrew Keith Smith
Linda Wilson
Carol Womack